Nálezy na antarktickém ledovci potvrzují předpoklady o počátcích morského života.

Antarktický ledovec omezuje vědce svým tajemstvím už desítky let, ale v poslední době došlo k několika valným objevům, které potvrzují řadu předpokladů ohledně počátků morského života na Zemi.

Nálezy na antarktickém ledovci potvrzují předpoklady o počátcích morského života. - foto 1
Loni v lednu se kolem základny japonského Národního institutu pro polarové výzkumy objevila něco zcela neobvyklého – červené skvrny okolo ledu, které evokovaly obrazy mikroskopických organismů. Kuriozní bylo, že skvrny nebyly v žádném dostupném seznamu alg a mikroorganismů.

V srpnu toho samého roku, vědci objevili další podivuhodný jev. Na velkých krystalech sněhu, které byly objeveny ve stejné lokalitě, se objevily maličké bublinky plné tekutiny. Když je prohlížel je mikroskop, zjistili, že bubliny obsahují malé buňky, které mohou být nositelem života.

Vzhledem k tomu, že základna Národního institutu pro polarový výzkum se nachází desítky metrů pod hladinou, je to skoro nemožné bez účinných hydrologických vlastností. Skvrny i bubliny připomínaly procesy, které se obvykle vyskytují v morfologických mezicích ve vodě. Poskytlo to důkazy o antarktickém podhůří jakožto prostředí, ve kterém se mohlo objevit první morské životní síly.

Ačkoliv pečlivé systémové studie jsou stále v procesu, vědci mají zatím dostatek důkazů, aby naznačili, že antarktická ledová deska poskytuje unikátní prostředí pro podporu primitivního morského života. Nálezy přinášíme odpovědi na otázky, které jsou staré jako lidstvo samo, a pomáhají nám lepší pochopit, jak se morský život dostal na počátku své existence.
Nálezy na antarktickém ledovci potvrzují předpoklady o počátcích morského života. - foto 2
Nálezy na antarktickém ledovci potvrzují předpoklady o počátcích morského života. - foto 3
Publikováno: 28. 2. 2023 15:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články