Neuvěřitelný objev: Astronomové odhalili obrovskou magmatickou sopku na Jupiteře.

Obrovský objev ohnivé sopky na Jupiteru byl včera oznámen vědcům z Mezinárodní astronomické unie! Úžasný nově objevený magmatický kolos se nachází v nejvzdálenějším bodu Jupiterova systému a jeho ráž je obrovská - celých 100 tisíc kilometrů.

Neuvěřitelný objev: Astronomové odhalili obrovskou magmatickou sopku na Jupiteře. - foto 1
Vědci, kteří objev učinili a potvrdili teoretickou možnost takového objektu, nazvali jeho jménem "Bates". Magmatická sopka Bates je doposud největší sopka pozorovaná ve sluneční soustavě a její ohnivé gejzíry mohou dosahovat výšky až 250 kilometrů.

Vzhledem k tomu, že jde o tak obrovský objekt, má Bates potenciál poskytnout odpovědi na dlouholeté otázky vědců o tom, co budovalo povrch Jupitera v jeho raných dnech. Někteří badatelé navíc tvrdí, že se tento objev může stát průlomovým při hledání řešení otázek týkajících se vzniku naší sluneční soustavy.

Kromě toho nově odhalená sekce obloha Jupiteru přinesla spoustu bláznivých objevů. Vedci například objevili i obří plazmový štít, který se nachází poblíž Batesovy magmatické sopky. Štít je sestaven z magnetických částic a vytváří obří ochrannou bariéru, která chrání planetu před většinou pozemních družic.

Samozřejmě, jediným způsobem, jak vědci mohou zjistit, zda jsou jejich teorie správné, je prostřednictvím dalšího výzkumu. Astronomové se nyní snaží získat další informace o velikosti a struktuře Batesovy sopky, aby byly schopny posoudit přesný způsob, jakou roli sehrála a jak se projevila. I přes tuto neobvyklou situaci věříme, že v budoucnosti budeme schopni plně porozumět všemu, co se teď odehrává na Jupiteru.
Neuvěřitelný objev: Astronomové odhalili obrovskou magmatickou sopku na Jupiteře. - foto 2
Neuvěřitelný objev: Astronomové odhalili obrovskou magmatickou sopku na Jupiteře. - foto 3
Publikováno: 12. 3. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články