Poklad z antikvariátu: vzácná vázaná kniha se v Londýně dala koupit za dvě libry.

Když se řekne antikvariát, obvykle si lidé, zpočátku představí místo plné starodávných knih, klenotů a vzácností. Někteří doufají, že najdou poklad, který bude stát velice málo a jehož hodnota je vyšší než cena, kterou za něj dali. To se stalo jistému bádatlovi v Londýně.

Poklad z antikvariátu: vzácná vázaná kniha se v Londýně dala koupit za dvě libry. - foto 1
Jednou našel v obchodku s antikvitami vzácnou vázanou knihu, jejíž originál byl vydán v časopise v roce 1807. Ještě mu to tak úplně neřeklo, ale cena, kterou za ni prodávající chtěl - jen dvě libry – ho vyloženě donutila knihu koupit.

Když se domů dostal, začal knihu prozkoumávat. K jeho velkému překvapení se ukázalo, že jeho nově nalezená vázaná kniha byla jedinečnou kopií jediného vzácného vydání knihy „The Happy Ramblers” od neznámého autora, který žil v 19. století.

Okamžitě pochopil, že jeho kniha má vysokou hodnotu a rozhodl se odevzdat ji do sbírky historických publikací ve Velké Británii. Kniha se aukci vydražila za drtivou částku ve výši deseti tisíc liber.

Všichni jsou ohromeni, že jedna kniha mohla být ohodnocena takhle vysoko. A nyní, když se vědí, co se může skrývat za zdánlivě obyčejnou knihou, lidé po celém světě objevují nové staré knihy s opatrnou nadějí, že se stanou bohatými.
Poklad z antikvariátu: vzácná vázaná kniha se v Londýně dala koupit za dvě libry. - foto 2
Poklad z antikvariátu: vzácná vázaná kniha se v Londýně dala koupit za dvě libry. - foto 3
Publikováno: 28. 12. 2022 23:30 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články