Překvapivé posuny: Hluboké studie DNA odhalily novou možnost evoluce

Humánní genetika prožila velký posun v posledních letech, když se člověk pokoušel porozumět našemu přirozenému dědictví a jak se vyvíjí. Jak to lidé dokázali, nyní jsme svědky nového objevu, který nás může vést k ještě hlubšímu pochopení tohoto procesu. Na podzim roku 2020 několik významných vědců publikovalo svoji studii na DNA, které odhalilo, že biologická evoluce může být mnohem komplexnější než jsme doposud mysleli.

Překvapivé posuny: Hluboké studie DNA odhalily novou možnost evoluce - foto 1
Už dlouhou dobu studovali vědci podrobnosti o tom, jak se osoby mohou vyvíjet v průběhu desítek generací. To jsou obecně zvané jako modely morfogenetických polí. Tyto modely popisují, jak se molekuly, orgány a tkáně mohou vyvíjet v čase, a používají se k pochopení procesu evoluce. Nové objevy v oblasti genetiky však ukazují, že možnosti jsou mnohem rozmanitější, než jsme si doposud uvědomovali.

Vědci objevili, že molekuly mohou komunikovat mezi sebou a specificky ovlivňovat určité části DNA během procesu evoluce. Tato chemická komunikace je zodpovědná za různé funkce organismu, včetně metabolismu, růstu a reprodukce. Toto vysvětluje, proč se jedinec se stejnou genetickou informací může lišit od ostatních jedinců.

Tento nový pohled na evoluci naznačuje, že existuje daleko více možností pro vývoj jedince a nové druhy. Vytváření takovýchto změn může například zvýšit odolnost rostlin a zvířat vůči různým prostředím, což nás může naučit vypořádat se s extrémními klimatickými změnami. V současné době však stále vyžaduje více práce, abychom tyto výsledky potvrdili.

To je názor několika významných vědců na tuto problematiku a lze očekávat, že v blízké budoucnosti uvidíme, jak se tyto objevy začlení do našich představ o evoluci. Kromě toho můžeme očekávat, že tento postup bude mít v budoucnu i širší ekonomické či zdravotní dopady. Tyto nové objevy jsou proto velmi důležité pro to, jak lidé vnímají vývoj a je pravděpodobné, že jednou přispěje k lepšímu pochopení toho, jak nás lidé formují.
Překvapivé posuny: Hluboké studie DNA odhalily novou možnost evoluce - foto 2
Překvapivé posuny: Hluboké studie DNA odhalily novou možnost evoluce - foto 3
Publikováno: 6. 4. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články