Toxoplazmóza - na 50% ji máte. Ovlivňuje vaše chovaní.

Toxoplazmóza je běžná parazitická infekce, kterou mají na světě až miliardu lidí. Někdy se nazývá "kočičí toxoplazmóza" protože její nejpravděpodobnějšími přenašeči jsou kočky. Až polovina pozemské populace má protilátky proti tomuto parazitu.

Toxoplazmóza - na 50% ji máte. Ovlivňuje vaše chovaní. - foto 1
Toxoplazmóza působí jako zajímavá změna chování u lidí. Někteří lidé trpící touto infekcí hlásí zvýšenou náladovost a zvýšenou sexuální touhu. Někteří dokonce tvrdí, že mají vědomosti o věcech, se kterými nikdy před infekcí neměli co do činění.

Ovlivnění chování sice může mít pozitivní aspekty (třeba snadnější vyhledávání partnerů pro ty, kteří se doposud necítili přitažliví), ale mohou se objevit i negativní. Někteří lidé, kteří se obvykle chovají velmi zdrženlivě, se mohou chovat podivně, nebo se mohou zapojit do rizikových činností.

V některých kulturách se toxoplazmóza spojuje s bláznivými představami o vlivu na lidské chování. Pokud vám někdo radí, abyste se vyhnuli kočkám, protože by vás mohly s toxoplazmózou nakazit, neposlouchejte ho (kromě toho, že je vhodné, abyste se kočkám ve veřejných prostorách vyhýbali, protože mají potenciálně jiné nemoci, které by se mohly přenést). Toxoplazmóza je obecně zdraví neškodná a nezpůsobuje lehčí symptomy jako je únava, horečka nebo bolesti hlavy. Nicméně toxoplazmózu by každopádně měli vyhledat lékaři těhotné ženy, protože může být nebezpečná pro plod.

Toxoplazmóza je fascinující parazit, jehož účinky na lidské chování jsou stále nezcela objasněné. K objasňování tohoto vlivu je však další výzkum, takže možná brzy budeme vědět mnohem víc.
Toxoplazmóza - na 50% ji máte. Ovlivňuje vaše chovaní. - foto 2
Toxoplazmóza - na 50% ji máte. Ovlivňuje vaše chovaní. - foto 3
Publikováno: 31. 3. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články