Trichofobie: strach který máte možná i vy

Tříchofobie je dnes častěji diskutovaná úzkostná porucha, která se projevuje strachem z vlasů. Tyto fobie má podobnou symptomatologii jako jiné úzkostné poruchy - tedy panické útoky, nevolnost a neustálý pocit úzkosti a napětí. Trichofobie je vysoce fobií – to znamená, že může dojít k tomu, že se oběť bude snažit se vyhnout situacím, v nichž je možné setkat se s vlasy.

Trichofobie: strach který máte možná i vy - foto 1
Trichofobie má většinou kořeny v traumatických událostech z dětství nebo dospívání, od kterých se lidé snaží celoživotně utíkat. Navíc je často spojena s nepříjemnými vzpomínkami na nedávno prožité trápení. Naštěstí je člověk schopen bojovat s trichofobií a opodstatněnou úzkost může uspokojivě zvládnout.

Lidé okolo konatatelně pomáhají svým blízkým se s trichofobií vyrovnat. Je proto důležité, aby se všichni snažili reagovat na kolegu, přítele či rodinného příslušníka s porozuměním. Často mohou být podpůrní systémy obtížné nalézt, a proto existují specializovaná centra poskytující psychoterapii a další způsoby léčby.

Není nic horšího než žít v úzkosti a strachu, ale trichofobie nemusí být poruchou, se kterou musíte zůstat navěky. Přestože je to často bizardní strach, o kterém často slyšíme, mnozí lidé ho mají, aniž by si to uvědomovali! Takže, pokud se cítíte podobně jako mnoho lidí, můžete se naučit, jak s trichofobií vytvořit rovnováhu. Ať už se rozhodnete pro samoléčbu nebo využijete terapii, je to krok k lepšímu.
Trichofobie: strach který máte možná i vy - foto 2
Trichofobie: strach který máte možná i vy - foto 3
Publikováno: 1. 4. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články