Trypofobie: strach z malých dírek a děr.

Trypofobie je jednou z nejpozoruhodnějších fobií. Máte-li strach z malých děr a dírek, vám může být diagnostikována trypofobie. Tento strach, i když je nepříjemný, není tak neobvyklý, jak někomu může připadat. Fyzickými projevy trypofobie jsou úzkost, panika, a nevolnost. Mnoho lidí také trpí telefonofobií, což je pocit naprostého odporu, když se dívají na mřížky či políčka.

Trypofobie: strach z malých dírek a děr. - foto 1
Tento strach může mít několik psychologických zdrojů. Někdo může spojovat mřížky s pavučinkami hadů nebo včelích úlů; a tento spoj může vyvolat pocity neklidu. Jiní lidé mohou mít strach z toho, že se ztratí uvnitř malých otvorů. V každém případě, tyto obavy mohou mít drastický dopad, jak v pracovním prostředí, tak i doma.

Lidé trpící trypofobií mohou mít problémy se splasklými plochami, jako jsou píšťaly, žárovky, nebo skarifikované plochy. Snaží se objekty vyhnout, nebo upraví své okolí, aby byly méně exponovány podivným otvorům. Mohou změnit způsob, jakým se oblečou, nebo z nich strhnou oblečení s malými otvory.

Vědci a lékaři se snaží identifikovat potenciální příčiny trypofobie a hledají konkrétní terapii. Naštěstí, existují i ​​určité formy autoterapie, jako je dekompresivní technika nebo vizualizace. Tato technika může pomoci pacientovi se strachem pohlédnout na malé objekty až do bodu, kdy se necítí ohroženi. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, jestli je to vhodná technika pro vás.
Trypofobie: strach z malých dírek a děr. - foto 2
Trypofobie: strach z malých dírek a děr. - foto 3
Publikováno: 13. 3. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články