Záhadný světélkující plankton vyplouvající z hlubin Indického oceánu

Od pradávných dob si lidé mysleli, že Indický oceán skrývá spoustu tajemství a legend. Zdá se ale, že brána do tajuplného světa se nedávno otevřela. Před nedávnem bylo pozorováno velké množství světélkujícího planktonu, kteří se plavou z hlubin Indického oceánu. Tento záhadný jev znamená zásadní změnu v biološko-chemické perličce seskupení mořských organismů, které řídí ekosystémy v celé oblasti.

Záhadný světélkující plankton vyplouvající z hlubin Indického oceánu - foto 1
Tento jev je naprosto nevídaný. Fyziologové nazývají tento jev bioluminiscencí, což znamená, že živočichové jsou schopni produkovat světlo samostatně. Světlo produkované planktonem připomíná zářivé bubliny, které se rozptylují nahoru. Na první pohled to vypadá opravdu efektně. Tímto úžasným spektáklem bylo pozorováno mnoho turistů, kteří tvoří širší publikum.

Nicméně, tento fenomén vyvolal mezi vědci spoustu otázek. Toto světélkování je neobvyklé u hlubinných organismů, protože tam není dostatek světla pro fotosyntézu. Nauční výzkumníci se snaží pochopit, jakou funkci tento jev může mít, abychom lépe porozuměli ekosystému Indického oceánu.

V současné době se vědci domnívají, že plankton vytváří světlo, aby se mohl obranou vůči predátorům. Další teorie počítá s tím, že světlo může vyvolat reflexy u dravých ryb, čímž plankton získává náskok a unikne jim. Další hypotézy tvrdí, že světlo může sloužit mikroorganismům k komunikaci a odchytu potravy. To všechno čeká, až budou objasněny tajemství tohoto záhadného světélkujícího planktonu. Ať je důvod jakýkoli, prozatím můžeme obdivovat tuto kouzelnou podívanou a užívat si tohoto unikátního bizarního úkazu.
Záhadný světélkující plankton vyplouvající z hlubin Indického oceánu - foto 2
Záhadný světélkující plankton vyplouvající z hlubin Indického oceánu - foto 3
Publikováno: 18. 2. 2023 15:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články